Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8220769

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kirche



Budowa
1708-1709
 
Budowla została wzniesiona w latach 1708-1709. Fundatorem świątyni był właściciel tutejszych dóbr ziemskich Friedrich Wilhelm von Schöning, a wykonanie powierzono mistrzowi ciesielskiemu Adamowi Kinitzowi z Barlinka. Kościół został wzniesiony jako budowla jednonawowa, założona na planie prostokątnym z czworobocznymi przedsionkami przy elewacjach bocznych i zamknięta po stronie wschodniej wielobocznie. Świątynię wzniesiono w konstrukcji ryglowej, na podmurówce, z ceramicznym wypełnieniem pól międzyryglowych. ...
Budowla została wzniesiona w latach 1708-1709. Fundatorem świątyni był właściciel tutejszych dóbr ziemskich Friedrich Wilhelm von Schöning, a wykonanie powierzono mistrzowi ciesielskiemu Adamowi Kinitzowi z Barlinka. Kościół został wzniesiony jako budowla jednonawowa, założona na planie prostokątnym z czworobocznymi przedsionkami przy elewacjach bocznych i zamknięta po stronie wschodniej wielobocznie. Świątynię wzniesiono w konstrukcji ryglowej, na podmurówce, z ceramicznym wypełnieniem pól międzyryglowych. W 1780 roku po stronie zachodniej dodano czworoboczną, dwukondygnacyjną wieżę, nadbudowaną w 1780 roku o ośmioboczną sygnaturkę, zwieńczoną stożkowym hełmem. Korpus kościoła został nakryty dachem dwuspadowym, załamanym po stronie wschodniej.

Wyposażenie kościoła stanowi bogaty ołtarz w formie tryptyku, przedstawiający dwunastu apostołów, złożony z wcześniejszych, późnogotyckich i manierystycznych rzeźb, ufundowany przez Friedricha Wilhelma von Schöning. Historycznym elementem wyposażenia są także organy piszczałkowe umieszczone na emporze oraz dwie fisharmonie. Do czasów obecnych nie zachowały się sprzęty liturgiczne, w tym srebrny kielich i patena z rytowanymi inskrypcjami i herbami fundatorów.

W ostatnich latach, w wyniku prac remontowo-konserwatorskich, przywrócono kościołowi jego dawną świetność, a poddany konserwacji w szczecińskiej pracowni konserwatorskiej ołtarz, zaliczany jest do cenniejszych tego typu realizacji w regionie.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900
    komentarze: 0
    Gralewo. Piekarnia ze sklepem, fragment miejscowości i kościół.
  • Data: 1900-1903
    komentarze: 2
    Pocztówka litograficzna z Gralewa.
  • Data: 1903
    komentarze: 0
    Pocztówka litograficzna z Gralewa.
  • Data: 1909
    komentarze: 0
    Gralewo. Kościół, dom rolnika i dwór.
  • Data: 1920
    komentarze: 0
    Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Gralewie. Na pierwszym ...
  • Data: 1920-1925
    komentarze: 0
    Gralewo. Kościół i pomnik wojenny, plebania, dwór i piekarnia ...