Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Wnętrze kościoła
2
 
Kaplica Oświęcimów
1
 
 
 
 
  ID: 8119018

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Kościół o.o. Franciszkanów



Budowa
1400-1402
 
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Murowany z cegły (częściowo z późniejszą okładziną kamienną), gotycki, budowany był etapami od początku XV do początków XVI w. (w 1510 r. nie był jeszcze ukończony). Pierwszy kościół, ukończony już w 1402 r., stanowiły dzisiejsze zamknięte trójbocznie prezbiterium oraz przylegająca do niego od pn. zakrystia. W ciągu XV w. dobudowano halowy, trójprzęsłowy korpus. W tym samym wieku powstała od pn. gotycka kaplica pw. Przemienienia Pańskiego. W jej ołtarzu, ...
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Murowany z cegły (częściowo z późniejszą okładziną kamienną), gotycki, budowany był etapami od początku XV do początków XVI w. (w 1510 r. nie był jeszcze ukończony). Pierwszy kościół, ukończony już w 1402 r., stanowiły dzisiejsze zamknięte trójbocznie prezbiterium oraz przylegająca do niego od pn. zakrystia. W ciągu XV w. dobudowano halowy, trójprzęsłowy korpus. W tym samym wieku powstała od pn. gotycka kaplica pw. Przemienienia Pańskiego. W jej ołtarzu, obecnie barokowym, przez wieki znajdował się obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie, obecnie jest tam obraz św. Jana z Dukli. W 1613 r. od strony pd. dobudowano Kaplicę Różańcową. Ośmiokątna, nakryta kopułą zwieńczoną latarnią, renesansowa kaplica została ufundowana przez Aleksandra Konwickiego dla Bractwa Różańcowego. W 1618 r., również od strony pd., dobudowana została nieistniejąca dziś Kaplica Męki Pańskiej, rozebrana na początku XIX w. W latach 1647-1648 od strony pn. powstała wczesnobarokowa Kaplica Oświęcimów pw. Najświętszej Maryji Panny i św. Stanisława ze Szczepanowa. W 1872 r.prawie cała świątynia została zniszczona przez pożar. W 1880 r. kościół otrzymał nowy dach, a w latach 1899-1904 dokonano jego gruntownej restauracji pod kierunkiem architekta Tadeusza Stryjeńskiego i inż. Wiktora Sikorskiego. W jej wyniku przywrócono niektóre elementy pierwotnego wyglądu kościoła, w tym gotyckie okna i wystrój fasady frontowej. Kolejne prace konserwacyjne miały miejsce w latach 1968-1971, kiedy wykonano m. in. kamienne okładziny filarów wspierających nawy.

Kościół w obecnym kształcie stanowi dość obszerną, trójnawową budowlę z wydłużonym, wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Ceglana fasada frontowa trójdzielna, z wielkim XVI-wiecznym gotyckim oknem pośrodku, zwieńczona szczytem z wydatnym krenelażem. Prezbiterium i częściowo nawa opięte masywnymi przyporami. Kościół nigdy nie miał wieży. Nawa główna i prezbiterium nakryte są obecnie jednolitym dwuspadowym dachem z barokową sygnaturką na kalenicy w miejscu łuku tęczowego, zaś nawy boczne dachami pulpitowymi o nieco mniejszym spadzie.

W nawach późnogotyckie sklepienia z XVI w., w głównej - gwiaździste, w bocznych - krzyżowo-żebrowe. W prezbiterium sklepienie kolebkowe z lunetami z lat 1899-1904, powstałe podczas gruntownej restauracji po pożarze z roku 1872. W kaplicy Przemienienia Pańskiego gotyckie sklepienie krzyżowo-żebrowe z I. połowy XV w. Wejście z prezbiterium do zakrystii obramione kamiennym, późnogotyckim portalem z przełomu XV i XVI w.

Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z czasów nowszych. W prezbiterium figuralna polichromia z 1885 r., wykonana przez Jana Tabińskiego, a odnowiona w latach 1968-1971 przez Mieczysława Świerczewskiego. Godne uwagi cenne nagrobki (p. niżej). W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Murkowej, koronowany w 2010 przez ks. kard. Stanisława Dziwisza oraz ks. abpa Józefa Michalika, żródło:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1835
    komentarze: 0
    Kościół franciszkanów
  • Data: 1903
    komentarze: 0
    Ściana południowa z kaplicą Różańcową i babińcem, kaplicą Murkową ...
  • Data: 1908
    komentarze: 0
    Kościół franciszkanów
  • Data: 1910
    komentarze: 0
    Fasada frontowa kościoła
  • Data: 1910
    komentarze: 0
    Prezbiterium. Ściana południowa.
  • Data: 1910
    komentarze: 0
    Prezbiterium i kaplica Oświęcimów
  • Data: 1914
    komentarze: 0
    Krosno. Widok na dzwonnicę oraz kościół Franciszkanów.
  • Data: 1924-1926
    komentarze: 0
    Dzwonnica i kościół franciszkanów
  • Data: 1933
    komentarze: 0
    Dzwonnica i kościół franciszkanów
  • Data: 1934
    komentarze: 0
    Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krośnie
  • Data: 1954
    komentarze: 0
    Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z renesansową kaplicą ...
  • Data: 1970
    komentarze: 0
    Krosno, kościół franciszkanów. Fot. Tomasz Gardziejewski.
  • Data: 1970
    komentarze: 0
    Krosno, kościół franciszkanów i dzwonnica. Fot. Tomasz Gardziejewski.
  • Data: 2009-08-03
    komentarze: 0
    Krosno, kościół franciszkanów. Na pierwszym planie dzwonnica.
  • Data: 2009-08-03
    komentarze: 0
    Krosno, studnia na dziedzińcu kościoła franciszkanów.
  • Data: 2022-03-14
    komentarze: 0
    Fasada frontowa kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ...
  • Data: 2022-03-14
    komentarze: 0
    Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krośnie, widok ...

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na innych fotografiach
  • 1970