Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7884094

Grodzisko (Klenica)



Budowa
IX w.
Status
Nie istnieje
 
Grodzisko (Klenica) - przed długi czas uważano, że warownię wzniosło dolnośląskie plemię Dziadoszan. Jak podaje Wikipedia grodzisko powstało "na dotychczas niezagospodarowanym terenie około 850-860 r. i dalsze prace, związane z rozbudową i przebudową warowni, prowadzono do mniej więcej 890 r. Prawdopodobnie gród został zniszczony i opuszczony w początku X w., a raczej na pewno przed połową tego stulecia. Ma on obecnie formę pagórka o szerokości ok. 120 m, zniwelowanego wskutek intensywnej uprawy ...
Grodzisko (Klenica) - przed długi czas uważano, że warownię wzniosło dolnośląskie plemię Dziadoszan. Jak podaje Wikipedia grodzisko powstało "na dotychczas niezagospodarowanym terenie około 850-860 r. i dalsze prace, związane z rozbudową i przebudową warowni, prowadzono do mniej więcej 890 r. Prawdopodobnie gród został zniszczony i opuszczony w początku X w., a raczej na pewno przed połową tego stulecia. Ma on obecnie formę pagórka o szerokości ok. 120 m, zniwelowanego wskutek intensywnej uprawy pola do wysokości ok. 1,5-2 m. Już powierzchniowe rozpoznanie pozwala zaliczyć obiekt ten do nizinnych grodzisk pierścieniowatych, jakich liczne przykłady znamy z terenu północnej Polski i wschodnich Niemiec. Gród został założony na zapewniającej naturalne walory obronne niewielkiej ostrodze wcinającej się od wschodu w podmokłe łąki doliny rzeki Odry, której główne koryto obecnie przebiega ok. 2 km na zachód od warowni. Znaleziska powierzchniowe oraz wyniki badań wykopaliskowych świadczą, że osada otwarta była położona na niewielkim wyniesieniu, na zachód od grodziska, natomiast centrum obecnej wsi Klenica znajduje się ponad kilometr na północny zachód od założenia. Gród był założeniem jednoczłonowym, wzniesionym na planie owalu o wymiarach zewnętrznych ok. 90-100 m."
Badania przeprowadzone w roku 2007 wykazały, że to nie Dziadoszanie byli budowniczymi. Odnalezione na terenie grodu skorupy należą do ceramiki typu Tornow-Klenica znajdowanej w pasie ziem ciągnących się od wschodnich Łużyc, przez Dolny Śląsk, do południowo-zachodniej Wielkopolski. To przemawia za tym, że grodzisko należało do grupy grodów nadobrzańskich (podobne odnaleziono w nieodległej Sławie w latach 2003-2004).
/Petroniusz/
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2017-06-04
    komentarze: 0
    Grodzisko w Klenicy (powiat zielonogórski), widok w kierunku południowym. ...
  • Data: 2017-06-04
    komentarze: 0
    Grodzisko w Klenicy (powiat zielonogórski), widok w kierunku południowo-wschodnim. ...