Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

2019-01-20
Jaroty NOL
Powiat olsztyński
Jaroty

  ID: 7754720 ADMINISTRATORZY

Jaroty


Dawniej
Jomendorf
Powiat
Liczba zdjęć
1
Rodzaj
Wieś
 
Jest to kolonia dawnej wsi Jaroty, której tereny przyłączono do Olsztyna. Obecnie stanowi samodzielne sołectwo.
Wieś Jaroty założona została w 1342 roku na terenie komornictwa olsztyńskiego, na Warmii, kilka kilometrów na południe od Olsztyna (niem. Allenstein). Jej założycielem okazał się być Prus Jomen, od którego nazwiska pochodzi niemieckie miano ówczesnej wsi. Nadanie 40 włók na prawie chełmińskim, w miejscu zwanym Wolfshayn, Jomen otrzymał z rąk proboszcza katedry Jana i wójta biskupiego ...
Jest to kolonia dawnej wsi Jaroty, której tereny przyłączono do Olsztyna. Obecnie stanowi samodzielne sołectwo.
Wieś Jaroty założona została w 1342 roku na terenie komornictwa olsztyńskiego, na Warmii, kilka kilometrów na południe od Olsztyna (niem. Allenstein). Jej założycielem okazał się być Prus Jomen, od którego nazwiska pochodzi niemieckie miano ówczesnej wsi. Nadanie 40 włók na prawie chełmińskim, w miejscu zwanym Wolfshayn, Jomen otrzymał z rąk proboszcza katedry Jana i wójta biskupiego Henryka z Lutr. W latach 1363 i 1404 odnawiano dokument lokacyjny, kiedy to 6 włók zmieniono na włóki czynszowe, sprzedane Tomaszowi Littow. W 1434 r. Hannus Sparrow (sołtys) i Jakob Waldknecht, za pozwoleniem kapituły warmińskiej, sprzedał prawa czynszowe kantorowi katedry - Fryderykowi Salendorffowi za kwotę 6 marek dobrej monety pruskiej oraz administratorowi komornictwa, kanonikowi Otto Döringswaldowi za kwotę 12 marek dobrej monety pruskiej. Cała wieś została zobowiązana do płacenia czynszu od swych włók do dnia św. Jakuba (25 lipca).

We wrześniu 1863 roku został tu aresztowany Wojciech Kętrzyński. Do pierwszych lat po wojnie zamieszkiwana w większości przez rdzennych Warmiaków. Mieściła się tu szkoła. Pod koniec lat 70. XX w. nastąpił rozwój urbanistyczny Olsztyna w kierunku Jarot. W latach 80. i 90. w okolicach dawnej wsi rozrosła się największa pod względem liczby mieszkańców olsztyńska dzielnica mieszkaniowa – Jaroty. Złożona głównie z szeregu blokowisk stanowi "sypialnię" Olsztyna, która ciągle powiększa się w kierunku południowym (zabudowę stanowią tam obecnie głównie domki jednorodzinne) i zachodnim (obecnie notuje się tam gwałtowny rozwój zamkniętych osiedli mieszkaniowych).

W 2007 roku dokonano podziału osiedla. Z dotychczasowego obszaru wyodrębniono Osiedle Generałów, wcześniej stanowiące osiedle nie posiadające własnej rady i administracyjnie podlegające Jarotom.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
  Obiekty

Kapliczka przydrożna (Jaroty)

Krzyż przydrożny (Jaroty)

Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 6 (d. szkoła)
  Nazwa Zdjęć Obiektów

1. Jaroty / ul. Bartąska
0
0

2. Jaroty / ul. Jakubowa
0
0

3. Jaroty / ul. Kryształowa
0
0

4. Jaroty / ul. Lazurowa
0
0

5. Jaroty / ul. Porcelanowa
0
0

6. Jaroty / ul. Stawigudzka
0
0

7. Jaroty / ul. Zachodnia
0
0


  • Data: 1910-1919
    komentarze: 2
    Jaroty. Szkoła, fragment wsi i cegielnia A. Timma.