Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Rekonstrukcja wizerunku Bł. Czesława
1
 
 
 
 
  ID: 513794

bł. Czesław (1175-1242)



 
Czesław urodził się w Kamieniu Opolskim w 1175r.
Miał należeć do najbliższego otoczenia Iwo Odrowąża, biskupa krakowskiego w latach 1218 - 1229, który wyniósł go do godności kustosza kolegiaty sandomierskiej. a potem wraz ze św. Jackiem wysłał do Rzymu dla odbycia nowicjatu u św. Dominika. Biskup Iwo zetknął się podczas pobytu na soborze laterańskim w 1215r. ze św. Dominikiem. Miał wówczas poprosić twórcę zakonu dominikanów o przysłanie braci do Polski. Św. Dominik obiecał przyjąć kandydatów z Polski ...
Czesław urodził się w Kamieniu Opolskim w 1175r.
Miał należeć do najbliższego otoczenia Iwo Odrowąża, biskupa krakowskiego w latach 1218 - 1229, który wyniósł go do godności kustosza kolegiaty sandomierskiej. a potem wraz ze św. Jackiem wysłał do Rzymu dla odbycia nowicjatu u św. Dominika. Biskup Iwo zetknął się podczas pobytu na soborze laterańskim w 1215r. ze św. Dominikiem. Miał wówczas poprosić twórcę zakonu dominikanów o przysłanie braci do Polski. Św. Dominik obiecał przyjąć kandydatów z Polski , jeśli takowi się znajdą. W 1220 r. Iwo wysłał do Rzymu swego kanonika, Jacka oraz Czesława. W Rzymie, w klasztorze św. Sabiny Jacek i Czesław zostali przyjęci do zakonu dominikanów przez samego św. Dominika. W 1222r. , już po śmierci założyciela zakonu, przybyła do Krakowa z Jackiem na czele pierwsza grupa dominikanów, wśród których był i Czesław.
Rok 1222, jako data przybycia Błogosławionego do Krakowa to pierwszy udokumentowany i pewny fakt z jego życia. Wkrótce potem bł. Czesław, wraz z kilkoma braćmi został wysłany do Pragi z misją założenia tam klasztoru. Po dokonaniu tego, w 1225r. udał się do Wrocławia gdzie od 1226r. został przeorem tamtejszego klasztoru. W 1233 został postawiony przez kapitułę na czele polskiej prowincji dominikanów. Po złożeniu urzędu w 1236r. ponownie został przeorem klasztoru wrocławskiego, którym pozostał prawdopodobnie aż do swojej śmierci w 1242r.

Według przekazanej przez Jana Długosza tradycji miał bł. Czesław w 1241r. ocalić modlitwą Wrocław oblężony przez Tatarów.
Gdy w 1242 roku Tatarzy oblegli Wrocław i miotali na miasto tzw. \"chińskie ognie\"-płonące kule wzniecające pożary i budzące przerażenie wśród mieszkańców- bł. Czesław wyszedł na mury miejskie z procesją braci, niosąc N. Sakrament I prosząc Boga o ratunek przed poganami. Kule zaczęły przelatywać nad miastem nie czyniąc krzywdy mieszkańcom. Spadały na ordę tatarską, siejąc popłoch i przerażenie. Wobec tego cudu Tatarzy odstąpili od oblężenia. Niedługo potem zostali pod Legnicą rozgromieni przez o wiele mniej liczebne, lecz wsparte modlitwą wojsko polskie. Na pamiątkę tego cudu bł. Czesław jest w ikonografii ukazywany jako młody dominikanin z płonąca kulą w ręku.
Bł. Czesław zmarł 15 lipca 1242r. i został pochowany przy klasztornym kościele św. Wojciecha. Kult Błogosławionego w diecezji wrocławskiej zatwierdził w 1713r. papież Klemens XI. Wtedy również wystawiono kaplicę, do której przeniesione zostały relikwie. W 1735r. Klemens XII rozciągnął kult bł. Czesława na całą Polskę. źródła: ,
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1241-04
    komentarze: 0
    Oblężenie Wrocławia przez Tatarów w 1241 r. Na murach przeor klasztoru ...
  • Data: 1242
    komentarze: 0
    Błogosławiony Czesław, Patron Wrocławia, źródło: http://artsakra.republika.pl/s.3.JPG
  • Data: 1680-1700
    komentarze: 0
    Bł. Czesław (1175-1242), grafika, koniec XVII wieku (Tomasz Steckel). ...
  • Data: 1700-1730
    komentarze: 0
    „Bł. Czesław nad miastem” – początek XVIII wieku, ilustr. J. Ch. ...