Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Utrata, Kotowice
Stan: Dobrze, że tablica z nazwą przysiółka jeszcze istnieje. Ciekawe jest zjawisko znikania historycznych nazw urzędowych z naszego krajobrazu. Aktualny wykaz "cyfrowy", obowiązujący od 2013 r. takiej nazwy "Utrata" nie wykazuje. Może została "utracona" podczas zmiany nazwy gminy Święta Katarzyna na gminę Siechnica z dniem 01.01.2010 r.? :)
Most kolejowy (rz. Odra / Czernica), Kotowice
kozak: Na zdjęciu widzimy budowę kanału łączącego rzekę Odra z jeziorem Panieńskim tzw. "Starą Odrą". Dla porównania współczesne ujęcie
Jezioro Stara Odra (błędnie jezioro Panieńskie), Kotowice
Przemysław Trawiński: Dwa jeziora (1. "Dziewicze" i 2. 'Wężowe' lub niepoprawnie "Panieńskie") i jeden obiekt między nimi - dlatego ten obiekt pojawia się na pocztówkach obu jezior.
Restauracja / schronisko Jungfernsee Baude (dawne), Kotowice
Przemysław Trawiński: Faktycznie, człowiek się nie obejrzał a trzy lata 'pykło' ;)
Dom nr 14, ul. Bzowa, Mędłów
TW40: Dom jak dom ale ta chmura ;-)!
ul. Żernicka, Mędłów
Danuta B.: Zgłaszam dwa obiekty o tej samej nazwie.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Szyszka
Szyszka
Szyszka
Wolwro
Wolwro
Wolwro
t.ziemlicki@wp.pl
Wincenty Miros
rok - Administrator
rok - Administrator
FM
FM
FM
t.ziemlicki@wp.pl
FM
McAron
dariuszfaranciszek
Wolwro
Wolwro
Wolwro
jawc - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Schlesische Funkstunde
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-10-18 10:46:45, Aktualizacja: 2005-10-18 10:46:45, Odsłon: 1679

Kantyna
"Wchodziłem do siedziby Schlesische Funkstunde we wsi Krzyki, wcielonej do gminy - idylii u bram wielkiego miasta. Absolutnie nieprzyzwoicie nowoczesny, stojący pośród drzew, szyn tramwajowych, kup gnoju i eklektycznych willi, budynek radia, monstrum, wspaniały cud techniki, przypominał raczej urząd pocztowy lub bank albo szpital. A ci, którzy tam pracowali, mieli w sobie - odpowiednio do tej mdłej, bezbarwnej, anormalnej powierzchowności - również coś mdłego, bezbarwnego, anormalnego. Coś bardzo nienaturalnego. W ich zachowaniu czuło się przeintelektualizowaną, napuszoną wyższość. Sprawiali na mnie wrażenie ludzi, którzy robia wszystko "tak jakby".
Zdjęcie nr 1

W budynku radia - o czym dowiedziałem się już wtedy, kiedy po raz pierwszy przekroczyłem próg tego monumentu przypominającego gmachy Chicago - była również kantyna. W tejże kantynie, z piwnicznym sklepieniem, przypominającej klasztorny reflektarz z długimi stołami, przykrytymi łatwo zmywalnymi obrusami z ceraty, przewijało się rozgadane, wielobarwne towarzystwo. Towarzystwo, w którym istniał podział hierarchiczny: zatrudnieni na stałe pracownicy administracji, ale także zabezpieczeni umową muzycy i śpiewacy, i twórcy słuchowisk radiowych po jednej stronie, po drugiej stronie bardzo wiele niezwiązanych "wolnych" bytów, jak również panowie i panie współpracujący zawodowo z chórem lub orkiestrą. Przy bocznych stołach siedzieli "pedantyczni krytycy", jak na przykład Karl Szuka czy Leonhard Hora, czy Herbert Balinger, którzy wypuszczali ku sklepieniu piwnicy zeppelina z dymu i ciągle sączyli kawę z kubków z grubej bolesławieckiej ceramiki, która nie pękała nawet wtedy, gdy ktoś próbował ją ugryźć...."

bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie wspomnień Wolfganga Schwarza opublikowanych w książce "Odłamki mojego świata" Wrocław 2002

/ / / / 10 /
Festung | 2005-10-19 21:31:39
Za datę powstania Schlesische Funkstunde przyjmuje się 26 maja 1925 r., wtedy bowiem wyemitowana była pierwsza audycja radiowa. Nadajnika miał małą moc i proste, drutowe anteny.. To jest powszechnie znane. Mało znanym jest fakt, że Schlesische Funkstunde w czasach nazistów została rozwiązana. Wrocławskie radio nazwano Reichssender Breslau. Do rozgłośni wrocławskiej przypisano m. i . nadajnik gliwicki, który pełnił funkcję retransmisyjną, powiększającą zasięg radia ( radiostacja gliwicka nie miała własnego studia, choć oczywiście istniały techniczne możliwości nadawania z małej, lokalnej amplifikatorni). W miarę wzrostu władzy nazistów, wzrastała liczba kolejnych nadajników, a także unowocześniano i zwiększano moc istniejących. Po wybuchu wojny, do Reichssender Breslau należały już rozgłośnie zgorzelecka, katowicka i w Opawie ( zwaną przez Niemców Troppau). Dodam, że Śląska audycja radiowa miała swoją gazetę, wydawaną pod tym samym tytułem. Mam fotkę pierwszego numeru gazety, ale jest malutka i dlatego jej nie zamieszczam na stronie.
bonczek/hydroforgroup/ | 2005-10-19 22:20:23
A w którym roku rozwiązali Schlesische Funkstunde? Ze wspomnień autora wynika, że do 1936 roku istniało a głównodowodzącym był Heinrich Pollo - organizator słynnych wrocławskich "Otwartych lekcji śpiewu".
Festung | 2005-10-19 22:39:34
To było tak: pierwszego kwietnia 1934 r. wrocławską rozgłośnię nazwano Reichssender Breslau, ale w bloku nadawczym była Śląska audycja radiowa. Miała nawet swoje studio. Fotka szefa powinna być na stronie, lub mam ją u siebie.
szopa | 2005-10-23 17:42:13
Historię radia we Wroscławiu można poznać na stronach Kalendarza wrocławskiego z lat 90-tych. O ile pamiętam pierwsze studio radiowe mieściło się w budynku przy Sudeckiej (dziś Zakład Energetyczny). Zastanawia mnie maszt antenowy stojący do dziś na terenie ZE.