Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Pałac Magnice, ul. Parkowa, Magnice
Zdzisław K.: To nie zabytek. To wybudowany po wojnie budynek.
Linia kolejowa nr 310 Kobierzyce - Piława Górna
Krzysztof Bach: Jeszcze wczoraj (lany poniedziałek), będąc w akcji, przy pożarze domu w Piławie Górnej, rozmawiałem z panią burmistrz, która wiedząc że robię zdjęcia z naszego powiatu również kolejowe. Pyta się mnie, czy widać prace przy linii kolejowej, ponieważ mieszkańcy czekają na ten pociąg. Który prawdopodobnie ma ruszyć w 2025 r. Obserwując rewitalizację do Bielawy, potem do Sobótki są różne poślizgi w zależności ...
Ślęża (718 m n.p.m.), Sobótka
Zdzisław K.: Widok z przeciwnej strony.
Park pałacowy, Śliwice
Rob G.: Przeniosłem zdjęcia do istniejącego obiektu i dodałem znacznik na mapie.
Krzyż pamięci króla Alberta I, Szczodre
Tado: O tych co posprzątali i odnowili:
Dom nr 23, ul. Lipowa, Wierzbice
Danuta B.: Elegancka willa, ewenement jak na małe Wierzbice. Zmasakrowany front przez zabudowę werandy przy wejściu. Powstała paskudna buda. Psie są ładniejsze.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Jan R
Ireneusz1966
Ireneusz1966
blatro
morgot
Ireneusz1966
Mmaciek
Mmaciek
Popski
Popski
Popski
Szyszka
Paulus,
rajaser
Hellrid
MacGyver_74
Mmaciek
Rigo.
Hellrid
Hellrid
Hellrid

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Stefan Arczyński
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-09-27 13:29:31, Aktualizacja: 2018-07-31 12:30:22, Odsłon: 3306

Fotograf Wrocławia

Przyznam szczerze, że nie wiem jak przypisać ową postać ? Można do Wrocławia ale także do całego Dolnego Śląska bo właśnie tej ziemi poświęcił kawałek swojego życia Stefan Arczyński. W zeszłym roku minęło 70 lat od kiedy zaczął zajmować się fotografią.

Wbrew pozorom nie jest z urodzenia Dolnoślązakiem.Urodził się podczas I Wojny Światowej w Niemczech, w Essen polskiej rodzinie emigrantów z Wielkopolski. Wychowywany był w duchu i kulturze polskiej a jego ojciec brał czynny udział w działalności Związku Polaków w Niemczech. Praktycznie co rok Arczyński był w Polsce u swojej rodziny. Jego droga zawodowa i fascynacja fotografią zaczęła się w roku Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Tam uwieczniał zmagania sportowców z białym orłem w koronie a także tych z czarnym orłem i hackenkreuzem.

 

W czasie zmagań wojennych służył w Luftwaffe. Jego ojca jako Polaka - patriotę ścięto w berlińskim więzieniu. Bratu Stefana Arczyńskiego udało się dostać do armii Andersa. Samego Arczyńskiego po wielodniowych przesłuchaniach wysłano na front wschodni. Tam pracował w laboratorium fotograficznym wywołującym zdjęcia lotnicze a następnie trafił pod Stalingrad. Brał udział w walkach po stronie niemieckiej na obszarze Kurlandii gdzie dostał się do rosyjskiej niewoli. Dzięki swojemu pochodzeniu i udokumentowanej działalności rodziny w Niemczech opuścił obóz jeniecki na Śląsku w 1946 roku. W 1948 roku otworzył swoje pierwsze laboratorium fotograficzne w Kamiennej Górze a od 1950 roku mieszka już we Wrocławiu gdzie staje się członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików. O tym w jaki sposób i gdzie prezentuje Śląsk nie muszę pisać. Jest po prostu najlepszy. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień oraz twórcą kilkudziesięciu wystaw o różnorodnej tematyce, dotyczącej także innych miast i rejonów świata : Dachy Chin, Egipt, Afryka, Moskwa i Leningrad i wielu innych. Współpracuje z wieloma wydawnictwami i sam jest autorem wielu albumów, wydawnictw okolicznościowych oraz znanych nam najbardziej przepięknych pocztówek Dolnego Śląska i samego Wrocławia. Jest także znany w Niemczech choć pod wieloma pseudonimami artystycznymi.

Jego praca jest nagradzana. Otrzymał wiele nagród, dyplomów, medali i wyróżnień. W 1992 roku otrzymał prestiżową nagrodę niemiecką "Kulturpreis Schlesien" przyznawaną najwybitniejszym twórcom kultury śląskiej i osobom kulturę tę rozpowszechniającym.

Do dziś jest dla wielu mistrzem i autorytetem potrafiącym obiektywem pokazać kulturę naszego regionu i wspólne elementy dziedzictwa historycznego tych ziem tak polskiego jak i niemieckiego.

bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie "Kalendarz Wrocławski 1995"


/ / / /
/ Arc /