Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Pałac Wallenberg-Pachaly
24
 
Pałac Maciejów
10
 
Kościół ewangelicki Łódź Chrystusa (lapidarium)
67
 
Koszary artylerii (dawne)
49
 
Kościół ewangelicki apostołów Jana i Piotra
57
 
Pałac Hatzfeldów
123
 
Herbapol Wrocławskie Zakłady Zielarskie - zakład produkcyjny nr 2
41
 
Pałac Samotwór
48
 
Koszary fryderycjańskie 156 Pułku Piechoty (dawne)
8
 
Muzeum Miejskie Wrocławia (pałac królów Pruskich)
331
 
Teatr Zur Kalten Asche (dawny)
6
 
Pomnik nagrobny Grafa Gesslera
2
 
Pomnik Wilhelma Brechera
4
 
 
 
 
  ID: 3315109

Carl Gotthard Langhans



 
Carl Gotthard Langhans (ur. 15 grudnia 1732 w Kamiennej Górze, zm. 1 października 1808 w Dąbiu koło Wrocławia) – niemiecki architekt i budowniczy, jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Studiował prawo i matematykę w Halle, w zakresie architektury był autodydaktą – zainteresował się nią pod wpływem traktatów teoretycznych Witruwiusza i odkryć zabytków antycznych przez Johanna Joachima Winckelmanna. W latach 1768–1769 dzięki poparciu księcia von Hatzfeldta ...
Carl Gotthard Langhans (ur. 15 grudnia 1732 w Kamiennej Górze, zm. 1 października 1808 w Dąbiu koło Wrocławia) – niemiecki architekt i budowniczy, jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Studiował prawo i matematykę w Halle, w zakresie architektury był autodydaktą – zainteresował się nią pod wpływem traktatów teoretycznych Witruwiusza i odkryć zabytków antycznych przez Johanna Joachima Winckelmanna. W latach 1768–1769 dzięki poparciu księcia von Hatzfeldta zrealizował swoją wymarzoną podróż do Włoch, gdzie poznawał oryginalne zabytki architektury antycznej. Później również dużo podróżował – jako urzędnik podległy bezpośrednio królowi miał okazję na koszt władcy odbyć podróże do Anglii, Holandii, Belgii i Francji.
Najsłynniejszym dziełem Carla Gottharda Langhansa jest Brama Brandenburska w Berlinie, wzorowana na życzenie króla na Propylejach ateńskich. Zaprojektował też część założenia parkowo-pałacowego Charlottenburg. Wiele budowli zaprojektowanych przez Langhansa znajduje się na terenie Dolnego Śląska, np. pałac Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu, zrujnowany dziś pałac Hatzfeldtów w Żmigrodzie czy odrestaurowany w latach 80. kościół ewangelicko-augsburski w Sycowie.
Langhans został pochowany na nieistniejącym dziś Wielkim Cmentarzu we Wrocławiu. Syn Carla Gottharda, Carl Ferdinand Langhans również był znanym architektem.
Źródło opisu: Wikipedia
/Petroniusz/
Pokaż więcej Pokaż mniej